HİKAYEMİZ

Bizler, fertleri Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenimlerine devam etmekte olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir aileyiz.

2014 Yılında, matematik sevdalısı bir grup öğrencinin “neden matematik tartışmak için bir araya gelmediklerini” sorgulamaya başlamasıyla hikaye başlamıştır.

Her hafta aynı yer ve aynı saatte buluşmaya başlayan aile fertlerimizin, matematik tartışarak rahatladıkları ve motivasyonlarının arttığı İsviçreli bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Haftalık olarak matematik tartışmak için bir araya gelen aile fertlerimize, haftalık periyot çok uzun gelmeye başlayınca ilgi alanlarına göre alt gruplar kurmaya başlamışlardır.

Birbirinden uzak kalmaya dayanamayan aile fertlerimiz, yaz, kış , tatil demeden alt gruplar şeklinde toplanmaya devam ediyorlardı; onların buluşup matematik çalışmaları için üzerine yazı yazılabilecek her hangi bir yüzey olması yeterliydi.

Ritüellerine bir yenisini daha ekleyen ailemiz, aylık periyotlarla tecrübeli ve alanlarına hakim matematikçilerle buluşmalar düzenliyordu.

Her ailenin olduğu gibi, kimi sorunlarımız ve kaygılarımız vardı elbet.


Temel bilimlerin kapatıldığı, bilim üretmek yerine tüketmenin daha karlı olduğu bir gecenin sabahıydı, tıpkı diğer geceler gibi. İçlerine çektikleri hava ciğerlerini yakıyordu, gene. 


Onlar da karşılaştıkları sorunları konuşmak, kaygılarını paylaşmak ve tartışmak için ülkedeki diğer ailelere ulaşmaya karar verdiler.

Öncü iki aile diğer ailelerle iletişime geçtiler ve daveti kabul eden diğer ailelerle dünyada eşi benzeri olmayan bir köyde, Matematik Köyü’nde bir araya geldiler.

Topluma karşı kendini sorumlu hisseden bir aile olarak, toplumsal sorunlara uzak bir konumlanış almamız mümkün değildi elbette.

Akademi üyelerinin, siyasi söylemlerinin mevcut iktidarın hoşuna gitmemesinden dolayı tasfiye edilme çabalarını, yaşanan cadı avını protesto ettik.

Üniversitelerin siyasi iktidarın baskısına boyun eğmeyeceğini diğer öğrenci kulüpleri/toplulukları ile beraber ilan ettik.

Hikayemiz devam ediyor…Dahil olmak isterseniz, bu hikayede hepimize yer var.